rodzina Skupień

rodzina Skupień
rodzina Skupień

piątek, 8 sierpnia 2014

Dobra Pani - hrabina Muriel ( cz.1)Dobra Pani - tak o hrabinie mówiła moja ciotka gdy w wakacyjne wieczory słuchałam jej opowieści o życiu  w  Dobrej. Tata wspominał  Muriel  jako trochę  dziwaczną jak na tamte czasy kobietę, której zachowanie często  wprawiało w zdumienie  mieszkańców  i służbę pałacu w Dobrej. Zawsze byłam ciekawa jak wyglądała  i jaka była naprawdę ta kobieta, która pod koniec  życia  tak bardzo zbliżyła się ze swoją  kucharką . Dobra Pani niewątpliwie poruszyła  wyobraźnię  nastoletniej wnuczki owej kucharki czyli moją.  Bardzo chciałam dowiedzieć się czegoś  więcej o tej Amerykance,która wolała poświęcić swoje życie niż oddać synów w służbę nazistowskim  Niemcom,  będąc jednocześnie żoną niemieckiego oficera.

I oto ona – Muriel White ST  ( na zdjęciu już jako matka dwójki dzieci)

                                              ( zdjęcie z archiwum rodzinnego Paul Church)

Muriel  przyszła na świat w bardzo znanej i szanowanej w USA rodzinie.Jej ojciec  Henryk White był przemysłowcem(głównie stal)ale i wielkim dyplomatą. Swoje polityczne aspiracje zaspokajał pracując w sumie dla sześciu amerykańskich prezydentów. Był jednym z sygnotariuszy traktatu wersalskiego. Słynnych przodków miała przyszła hrabina nie tylko po stronie ojca.Rodzina jej matki  Małgorzaty Stuyvensant  Rutherfurd równie mocno zapisała się w historii Nowego Świata. Muriel to w prostej linii potomkini  Lewisa Morrisa- jednego z twórców Deklaracji Niepodległości USA oraz  Lewisa Morrisa Rutherforda - słynnego„ księżycowego fotografa”.To on wykonał pierwsze niesamowite jak na połowę XIX w. fotografie  księżyca, słońca i innych planet wykorzystując do tego własnoręcznie skonstruowane przyrządy.

                              ( to jedno z najlepszych zdjęć księżyca wykonane w  1865 przez  dziadka Muriel -
                                                                                      źródło Wikipedia)

Muriel odebrała staranne wykształcenie. Znała 6 języków  i  sporo podróżowała wraz z rodzicami.  Mając 19 lat zaczyna aktywne życie polityczne i towarzyskie u boku ojca zastępując w ten sposób  ciężko chorą matkę.Przyszłej  pani na Dobrej musiał  podobać się świat polityki, bo nie zaprzestaje swojej działalności  nawet po ślubie. 
Muriel  i  hrabia Hermann Seherr-Thoß  pobrali się w kwietniu 1909 r. w Paryżu. Panna młoda miała 29 lat a pan młody 30. Co dziwne młodzi poznali się dwa miesiące przed ślubem!Co było przyczyną tak szybkiej decyzji? Czy to miłość od pierwszego wejrzenia jak pisały ówczesne europejskie gazety? A może realizacja woli rodziców – połączenie dwóch wielkich fortun europejskiej i amerykańskiej? 

                                                                            CIĄG DALSZY NASTĄPI  

                                                                       ( ślub Muriel w Paryżu - )(portret matki Muriel - Margaret  Stuyvensant)Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza