rodzina Skupień

rodzina Skupień
rodzina Skupień

sobota, 11 lipca 2015

Niech przemówi fotografia

Odtwarzając historię swojej rodziny, często przeglądamy albumy ze zdjęciami. Fotografie w nich zgromadzone  mogą nam wiele powiedzieć o życiu naszych przodków: o tym jak spędzali wolny czas, jak mieszkali, ubierali się. Fotografie do nas "mówią", chociaż czasem nie potrafimy od razu tego "komunikatu" odczytać. Tak było w przypadku zdjęć rodziny Ociepka z Ameryki. Wiedziałam, że to rodzina babci Wandy, ale kompletnie nie miałam pojęcia kogo, tak naprawdę, przedstawia zdjęcie, w jakich okolicznościach trafiło do rodzinnego albumu, jaka historia się za nim kryje. Poszukiwania w internecie i pomoc innych genealogów przyczyniły się do częściowego odczytania "komunikatu"o czym można przeczytać tu: http://potyczkizgenealogia.blogspot.com/2015/01/jak-szukaam-przodkow-swojej_2.html
Wciąż jednak w moim posiadaniu są zdjęcia, których tajemnicę muszę dopiero odkryć. Od jakiegoś czasu nie daje mi spokoju to oto zdjęcie:

Otrzymałam je od teściowej z informacją, że ten pan w środku to Karol Ilnicki , dziadek męża, a zdjęcie przedstawia prawdopodobnie ślub kogoś z rodziny Lorenz. Niestety nikt z żyjących krewnych nie potrafił nazwać z imienia osób na nim przedstawionych. Rozpoczęłam więc własne śledztwo.
Lorenz, to panieńskie nazwisko ojczystej babki mojego męża. Pomyślałam, że skoro fotografia dotyczy jej rodziny i jest na niej dziadek Karol, to i babcia powinna tam być. Na zdjęciu są przedstawione cztery kobiety (oprócz panny młodej). Dwie młodsze i dwie starsze. Która z nich to Anna Ilnicka z domu Lorenz? A może jej tu jednak nie ma? Znowu przeglądam rodzinne albumy. Zachowały się dwa zdjęcia babci Anny z czasów pobytu w Dolinie:
                                                                                     

Hmmm, chyba jednak babcia do zdjęcia nie pozowała. Szukam dalej. Na samym spodzie pudełka ze zdjęciami znalazłam takie:
na malutkiej fotografii trudno było mi rozpoznać poszczególne osoby, ale z pomocą przyszła nowoczesność : skaner. Zeskanowane i oglądanie na ekranie laptopa pomogło. Mężczyzna i kobieta siedzący obok starszej pani, to przecież młoda para ze zdjęcia powyżej! Pośrodku siedzi ta sama osoba, która na ślubnym zdjęciu  stoi za dziadkiem Karolem. No tak, ale w dalszym ciągu nie wiem, kim są ci ludzie? Jaki związek mają z naszą rodziną?  Szczęście mnie jednak nie opuszcza. Moją uwagę przykuli dwaj mali chłopcy. Gdzieś już widziałam te łyse główki i śmieszne porcięta? Przekopuję od nowa stertę zdjęć...jest!!! Na odwrocie podpis: Adam i Józef Lorenz. Wiem! Mam!   To bratankowie babci Anny. Synowie Jana Lorenz i Anny z domu Stromich. Czyli młoda para na zdjęciu to ich rodzice.

Następny krok: odnaleźć akt ślubu tych dwojga. W ten sposób dowiem się, kto był świadkiem na ślubie i czy jednym z nich był Karol Ilnicki. To wyjaśniałoby, dlaczego tylko jego zaproszono do wspólnego zdjęcia. Pozować mieli tylko młodzi, ich rodzice i świadkowie. Zatem jedna ze par  , to pradziadkowie po kądzieli mojego męża. Mieć zdjęcie pradziadków, to już coś ! Pełna dobrych myśli przeglądam dostępne w internecie zdigitalizowane akta. Na stronie AGAD nic, na Szukaj w Archiwach też. Jedynym ratunkiem jest strona Włodka Macewicza http://wujek2.ia.pw.edu.pl/wm/archiwum/, a właściwie to stworzona przez niego wyszukiwarka małżeństw z Doliny http://wujek2.ia.pw.edu.pl/wm/archiwum/main.html. Nie pomyliłam się. Odnalazłam zapis zapowiedzi Jana i Anny - lipiec 1932 r. Niestety zapisu  samego ślubu nie ma. Nie wiem, czy dziadek Karol był świadkiem na tym ślubie, nie wiem, czy para siedząca obok młodych to jej rodzice (Jan i Katarzyna Kram) a ta stojąca za Karolem to rodzice jego (Jan i Anna Stromich) ,czy moje założenia są trafne? A może zupełnie nie tym tropem poszłam?
Odkładam zdjęcie z powrotem do albumu z nadzieją, że kiedyś odczytam wszystko, co jest na nim "zapisane".  A może po raz kolejny okaże się, że umieszczenie wpisu na blogu pomoże i znajdzie się ktoś, kto rozpozna postacie i będzie mógł powiedzieć mi więcej o ich losach?

2 komentarze:

  1. Autorko "bajeczka" szukam sposobu na kontakt i nie mogę znaleźć dlatego piszę tutaj. Proszę o kontakt pod: ferencs@wp.pl Mam 1 pytanie.

    OdpowiedzUsuń