rodzina Skupień

rodzina Skupień
rodzina Skupień

Miejsca związane z przodkami

Dolina - dziś  miasto na Ukrainie w obwodzie iwanofrankiwskim. Przed II wojną światową miasto powiatowe w województwie stanisławowskim. Stamtąd pochodzi rodzina mojego męża -Ilniccy i rody z nią spokrewnione i spowinowacone, takie jak ; Lorenzowie, Żmurkiewiczowie, Swaryczewscy, Przybieg, Antonowiczowie.
Przez wieki Dolina nosiła dumne miano " Królewskie miasto Dolina". Według legendy Władysław Jagiełło, miał zapisać Dolinę z tą częścią Rusi Czerwonej swemu buntującemu się bratu księciu Świdrygielle, ten jednak nie przyjął propozycji i Doliną władał odtąd książę wołyński Fedor Lubartowicz. W 1525 król Zygmunt I nadał miastu lokację na prawie magdeburskim i przywilej organizowania jarmarków oraz warzenia soli. Sól to skarb, bogactwo tej ziemi. Dlatego też w herbie miasta znajduje się pięć topek soli. ( wiadomości podane za strona:http://rzecz-pospolita.com/dolina0.php3)

źródło: https://www.google.pl/search?q=herb+miasta+Dolina&client=firefox-a&hs=PYq&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&


Ciekawie o historii miasta i jego mieszkańców pisze Janina Kostowiecka w książce " Z przeszłości Doliny" - dzięki uprzejmości Włodzimierza Macewicza książkę możemy przeczytać na stronie: http://wujek2.ia.pw.edu.pl/wm/archiwum/ksiazki/z_przeszlosci_doliny.pdf

A oto kilka ciekawych fotografii jakie znalazłam w internecie :





  





I jeszcze mapa powiatu Dolińskiego z 1939 r., na której czerwonym kolorem podkreśliłam miejscowości, w których żyli przodkowie mojego męża lub osoby z nimi spokrewnione, a kolorem zielonym te, w których występuje nazwisko Ilnicki ( na podstawie ksiąg metrykalnych, które przeglądałam) ale nie znalazłam powiązań rodzinnych.



Dobra (dodatkowa nazwa w j. niem. Dobrau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[1]:
  • kościół par. pw. św. Jana Chrzciciela, z XIX w.
  • cmentarz przy kościele
  • zespół pałacowy i folwarczny, z XVIII w., z poł. XIX w.:
    • pałac w ruinie, zbudowany w 1720 roku - przebudowany w latach 1857-1860 z pięknego neogotyckiego zamku, własności rodu von Sehr-Thoss, zburzonego podczas odbijania wioski przez żołnierzy rosyjskich w 1945 r. Aktualnie zamek jest w rękach prywatnych i trwa jego renowacja
    • oficyna
    • spichlerz
    • park, stare bramy prowadzące do parku.

 Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego

Dobra – miejscowość związana z rodziną Jenek. Tam urodził się mój ojciec i jego rodzeństwo. Moja ojczysta babcia spędziła tam większość swojego życia.
Ta mała miejscowość w województwie opolskim słynie z malowniczo położonego zamku  rodu von Seherr – Thoss. Niestety nie znalazłam wielu materiałów źródłowych mówiących o początkach wsi i pochodzeniu jej nazwy. Prawdopodobnie istniała już w średniowieczu, gdyż w źródłach zachowała się wzmianka o płaceniu przez miejscową ludność powinności na rzecz klasztoru w Jemielnicy.
Dobra swoją nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej żyznym, urodzajnym glebom. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1302 roku. Na przestrzeni lat wieś nazywana była różnie: Dobra, Dobrin, Dobron, Dobraw, ale rdzeń nazwy się nie zmienił. W dokumencie z 1571 roku wieś nazywana jest nawet Dubrawą, ale w późniejszych latach mieszkańcy znów wracają do Dobrej, którą używają zamiennie z Dobrau. Przyglądając się ziemiom w Dobrej trzeba jednak przyznać, że de facto nie wiele różnią się od gleb w sąsiednich wsiach - są one zaliczane do klasy IV i V. Być może nazwa nawiązuje zatem do tego, że ludzie uznali, że po prostu tutaj będzie im się dobrze żyć. (  na podstawie źródło: NTO - "historia lokalna")

A tu podaję kilka ciekawych stron związanych z miejscowością:
http://dolny-slask.org.pl/517852,Dobra,Palac.html
http://www.skarby.pl/palac-w-dobrej.html
http://fotopolska.eu/Dobra/b13278,Palac.html

7 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy tekst o Dolinie.
    Pierwsza żona mojego pradziadka nazywała się Katarzyna Żmurkiewicz- córka Jerzego i Tekli Mielnykowicz. Z tego co wiem była wyznania greko-katolickiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, że ci Żmurkiewicze, o których wspominasz "rempage" też z Doliny. To może jakaś rodzina? Moja Katarzyna Żmurkiewicz była córką Michała Żmurkiewicza i Marii Hoszowskiej.

      Usuń
  2. Przepraszam ale gdzieś pogubiłem mój podpis. Tak oczywiście z Doliny. Jednak była to pierwsza żona mojego pradziadka z którą nie jestem spokrewniony.
    Z tego co widzę na portalu geni to jestem spokrewniony z Pani Żmurkiewiczami ale przez moją prababcię Rozalię zd. Leibiniec. Nawet prędzej z Katarzyną Ilnicką. Czy Pani Żmurkiewicze też byli greko-katolikami?
    Adam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem to Katarzyna, żona Piotra Ilnickiego, była greko-katoliczką. Jej synowie zostali wychowani w wierze ojca czyli rzymskokatolickiej a córka w greko-katolickiej.Czy może mi Pan przysłać na maila jak wygląda Pana koligacja z moja Katarzyną Ilnicką z domu Żmurkiewicz? ( mail: jol65@interia.pl)

      Usuń
  3. Witam interesuje mnie nazwisko Moes Józef mój dziadek i Swataniuk jest to nazwisko rodowe mojej babci

    OdpowiedzUsuń
  4. To nazwisko spowinowacone z rodziną męża, ale nie mam szczegółowych informacji. A co Pana/Panią interesuje?

    OdpowiedzUsuń